La Mostra Reclam 2019 ja està en marxa en 10 municipis castellonencs

Descobreix tota la programació de la Mostra d’Arts Escèniques Reclam 2019, que se centra en el teatre reivindicatiu

La Mostra Reclam 2019 ja està en marxa en 10 municipis castellonencs
07/11/2019 -

El passat 2 de novembre va arrancar una nova edició de la Mostra d’Arts Escèniques Reclam 2019. Es tracta de la XXVII edició, duta a terme per la Universitat Jaume I gràcies al suport de la Diputació de Castelló, l’Institut Valencià de Cultura i les regidories de cultura dels diversos municipis castellonencs participants: Almassora, Benicarló, Benicàssim, Betxí, Borriana, Castelló de la Plana, Vilafranca, Vila-real, Vinaròs i Orpesa.

En aquesta edició de la mostra, les representacions de teatre social, reivindicatiu i de denúncia tindran un gran protagonisme, amb propostes com “Una història diferent”, sobre l’assetjament escolar; “Celebraré la meua mort”, una obra sobre l’eutanàsia.

El feminisme i la qüestió del gènere també cobraran gran importància amb representacions com “Elisa i Marcela. Història que sembla un conte” sobre les noces de dues dones a la Corunya en 1901 o “Parla, cony, parla!”, una obra feminista amb humor i ironia. Finalment, altres obres tindran una temàtica relacionada amb la memòria històrica, com és el cas de “MAUTHAUSEN, la veu del meu avi” o “Maletes de Terra”, també amb aires feministes.

Programació de la Mostra Reclam 2019

En total, seran més de 50 representacions que tindran lloc en el marc d’aquesta Mostra d’Arts Escèniques en diferents punts de la província, i de diferents gèneres artístics: teatre, dansa, circ, música… la missió principal és acostar aquestes disciplines per a incidir en la capacitat de reflexió de la comunitat universitària, i també de la població general, com ha explicat la vicerectora de Cultura i Relacions Institucionals, Carmen Lázaro.

Igual que en anteriors edicions, hi ha propostes per a tota mena de públic, especialment per a un públic familiar. Per exemple, l’espectacle de clown “Fràgil”, els titelles d’Astrolabi, o les representacions teatrals “Escargots” o “Sabates Noves”. Com a novetat, també hi haurà una sèrie de representacions dins dels programes curriculars escolars perquè puguen assistir els més xicotets, com és el cas de “Mariana Pineda”, obra de Lorca.

Més de 40 companyies recorreran els diferents municipis de la província amb una programació variada que aconseguirà atraure a qualsevol públic amb performances, òpera, títeles, dansa, etc. A continuació, tota la programació de la XXVII Mostra d’Arts Escèniques en les diferents localitats:

Mostra Reclam a Almassora

  • Bianco (Labú Teatre): el 9 de novembre a les 18 hores a la Casa de la Cultura
  • Bullying 3.0,una història diferent: un taller i teatre el dia 12 de novembre a les 9.30 i 11.30 a la Casa de la Cultura
  • Maletes de terra (Visitants i la Medusa): representació del 16 de novembre a les 18h en Pere Cornell
  • Segarem ortigues amb els tacons: el dia 24 de novembre a les 19 hores a la Casa de la Cultura
  • Sabates noves: dues representacions per a escolars els dies 28 i 29 de novembre, i l’última el dia 30 a les 19 hores a la Casa de la Cultura

Mostra Reclam a Benicarló

  • (Maduixa Teatre): el 9 de novembre a les 18 hores en el Mucbe
  • Fràgil (María Andrés): el dia 24 de novembre en el Teatre Municipal a les 19 hores.

Mostra a Benicàssim

  • …i els idees volen (Animal Religion): el 23 de novembre a les 17 i a les 18.30 en el Teatre Municipal
  • Mariana Pineda, Federico García Lorca: el 27/11, sessió matinal en el Teatre Municipal
  • Rebota, rebota i en la teua cara explota: el pròxim 29 de novembre a les 20h en el Teatre Municipal
  • Ovvio (Kolektiv Lapse Cirk): l’1 de desembre a les 19 hores, també en el Teatre Municipal

Reclam a Betxí

  • Mariana Pineda, Federico García Lorca: el 25 de novembre, sessió matinal en el Teatre Municipal
  • Astrolabi, el viatge de Duna: 16 de novembre a les 19 hores, també en el Teatre Municipal
  • MAUTHAUSEN. La veu del meu avi (Tràfec Teatre): el dia 30 de novembre a les 19 en el Teatre Municipal

Mostra a Borriana

  • València Dancing Forward 2019: el pròxim 22 de novembre en el Teatre Payà, a les 22 hores
  • Mariana Pineda, Federico García Lorca: sessió matinal el 26 de novembre en el Teatre Payà

Mostra Reclam a Castelló

  • Carles Pons, 20 anys (homenatge): el 10 de novembre a les 18 hores en el Teatre del Raval
  • Parla, cony, parla! (Unaovarias): el 12 de novembre a les 20 hores en el Teatre del Raval
  • Escargots (Slow Olou): dues representacions el 13 de novembre a les 18 i a les 19.30 en el Centre Cultural Les Aules
  • L’espina que va voler ser flor, o la flor que va somiar amb ser balladora: el 16 de novembre a les 20.30 hores en el Teatre del Raval
  • Chucho (La Zafirina Teatre): el 19 de novembre a les 20 hores en el Teatre del Raval
  • Fronteres (María Pagés i ElArbi El Hart): el 23 de novembre a les 20.30 hores en el Teatre del Raval
  • Elisa i Marcela (A panadaria): el 26 de novembre a les 20 hores en el Teatre del Raval
  • Els mamelles de Tirésias: el 28 de novembre a les 20 hores en el Teatre del Raval
  • Lapònia: el 30 de novembre a les 20.30 hores en el Teatre Principal
  • Sabates noves: dues representacions el dia 1 de desembre en el Teatre Principal, a les 17 i a les 18 hores

Mostra a Oropesa

  • Chucho (La Zafirina Teatre): el 17 de novembre a les 18 hores en l’Espai Cultural
  • Mariana Pineda, Federico García Lorca: l’1 de desembre a les 18 hores en l’Espai Cultural

Mostra Reclam a Vilafranca

  • Mariana Pineda, Federico García Lorca: el 15 de novembre a les 22 hores, a la Sala Carles Pons
  • Chucho (La Zafirina Teatre): el 30 de novembre a les 19 hores a la Sala Carles Pons

Mostra a Vila-real

  • No hi ha paper (Desaforat 2): el 9 de novembre a les 20.30 en l’Auditori Municipal
  • Salüq (Maquinant Teatre): el 17 de novembre a les 12 del matí en el Teatre Els XIII
  • Moments Camut: el pròxim 30 de novembre a les 20.30 en l’Auditori Municipal

Mostra a Vinaròs

  • El Pacte (Bullanga Teatre): arranca el 17 de novembre en l’Auditori Municipal a les 19.30
  • L’Electe (Horta Teatre): el 29 de novembre en l’Auditori Municipal a les 22.30
  • Celebraré la meua mort (Teatre del Barri): el pròxim 1 de desembre a les 19.30 en l’Auditori Municipal

Mostra Reclam en l’UJI

  • Downtango (Lucía Marote): el 8 de novembre a les 19.30 hores en l’exterior de Paranimf
  • A vore (Ramón Balagué, Sonia Gómez & Astrio): el 8 de novembre a les 20 hores en Paranimf
  • Hippos (Zoom-Zoom Teatre): el 15 de novembre a les 19.30 hores en l’exterior de Paranimf
  • Josafat (Passabarret): el 15 de novembre a les 20 hores en Paranimf
  • Claudia (La Conquesta del Pol Sud): el 22 de novembre a les 20 hores en Paranimf
  • Arbre (OtraDanza): el 22 de novembre dues representacions a la Casa de l’Estudiantat a les 13 i a les 19
  • Romancero gitano, de Federico García Lorca: el 28 de novembre a les 20 hores en Paranimf

La Mostra acabarà l’1 de desembre de 2019 després de més de 50 actuacions en 10 municipis de Castelló.

Més informació

0 comentaris

Encara ho tenim comentaris!

No hi ha comentaris en este moment, vols escriure un?

Escriu el teu comentari

Escriu el teu comentari